אם אתם מתעתדים לפתוח עסק, סביר מאד להניח שקראתם על התהליך של הוצאת רישיון עסק, והבנתם שאם אתם רוצים לפעול כעסק חוקי  אתם חייבים לפעול עם רישיון עסק.
אבל אז עולה כמובן השאלה – למה חשוב בכלל להוציא רישיון עסק?
האם הסיבה לכך היא אך ורק פורמלית וחוקית (כלומר – צריך להוציא את הרישיון משום שכך החוק מכריח אתכם), או שיש לכך סיבות נוספות?
מה החלק שלכם בעצם בתור בעלי עסקים בשמירה על הסדר הציבורי, ושמירה על התושבים, בכך שאתם עומדים בתקנות הדרושות ומוציאים רשיון עסק?
הרישיון ששומר על כולם – גם על האזרח וגם על בעל העסק!

 בעסקים שאתם מנהלים, סביר להניח שיש לכם אחריות ציבורית כלשהי. למה הכוונה? הכוונה היא שאפילו אם נראה לכם שכל תמצית העסק שלכם היא בהשגת רווחים, הרי שיש לו השפעה על האנשים שמגיעים אליו, ולכן דרוש שתוציאו רישיון עסק.

ניקח לדוגמה את המקרה של אולמות האירועים. לכאורה – מתחם בילויים רגיל לחלוטין, שכל תפקידו הוא לספק פלטפורמה לאירועים משמחים. אולם כשבוחנים את הדברים מבעד למשקפי האחריות הציבורית, מגלים תמונת מצב שונה, אשר מחייבת רישיון עסק.. איך אפשר לוודא שאין יותר מידי אנשים בתוך האולם? מה קורה במצב של שריפה? – האם לכולם יש מקום להימלט אליו והאם יש יציאות חירום? אלו הן רק חלק מהשאלות הנבחנות במסגרת תהליך הרישוי.

דוגמא נוספת היא  עסקי מזון, חלק ניכר מהעסקים שצריכים להוציא רישיון עסק הם העסקים שעושים שימוש במזון – בין אם מדובר על משלוחים, הכנה או הגשה של אוכל. כידוע, יש לשמור את האוכל בצורה טובה, כך שהוא לא יפתח זיהומים, שעלולים להיות מסוכנים. לכן התהליך של הוצאת רשיון עסק גם מחייב היום בדיקות תקופתיות של משרד הבריאות ושל המשרד לאיכות הסביבה, ובין השאר גם בודקים גם את הנושא של הטיפול בזבל בתוך מתחם העסק. כל הדברים הללו גורמים לכך שהציבור הרחב לא ייפגע מהעסק, ורק ייהנה מהיתרונות שלו.

לכן, בעצם התהליך של רישיון עסק חשוב כל כך בימינו. רישיון עסק, מעבר לחותמת הפורמלית, הוא גם המטרה שמכווינה אתכם לפעול לטובת הציבור. כך אתם תוכלו לוודא כי העסק שלכם מתנהל בצורה בטיחותית לחלוטין, ולא מסכן את האוכלוסייה.

ובמה אתם מחויבים?

אחרי שהבנתם את החשיבות של הוצאת רשיון עסק, לא נותר לכם אלא רק לקרוא את חוק רישוי עסקים ותקנותיו ולראות בדיוק מהם הצעדים שעליכם לנקוט, כדי לקבל רישיון עסק. היום יש הבדלים בין העסקים השונים, ולכל סוג עסק יש אישורים מיוחדים שהוא צריך לקבל, על מנת שיוכל לקבל רישיון עסק.

חשוב להדגיש לסיום, שמעבר להיבט המפורטים להלן יש  להדגיש גם את ההיבט המשפטי . במידה ועסק הנדרש ברישיון פועל ללא רישיון עלול בעל העסק למצוא עצמו עומד בפני כתב אישום כמו גם כלי אכיפה מנהליים דוגמת צוי סגירה ועיצומים כספיים כאלה ואחרים.