מתאם המאבק ..

מניעת פשיעה, שימוש בסמים ואלכוהול

 

תכניות למניעת הפשיעה והשימוש בסמים ואלכוהול במועצה מתקיימות בשיתוף שני גופים:

 

מצילה - תוכנית של המשרד לביטחון פנים, מטרתה ליזום ולקדם את מניעת הפשיעה בקהילה באמצעות הפעלת תכניות המותאמות לכל יישוב בשיתוף פעולה עם הארגונים הרלוונטיים ומעורבות פעילה עם התושבים.


הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול - תפקידיה של הרשות הם בין היתר: גיבוש מדיניות לאומית והובלת המאבק בנגע הסמים ובשימוש לרעה באלכוהול, תיאם בין משרדי ובין מוסדי, ייזום ופיתוח שירותים בתחומי החינוך, המניעה, ההסברה, הטיפול והשיקום של נפגעי סמים ואלכוהול.
המניעה נעשית בעיקר על ידי פעילויות לילדים ונוער, הכשרות להורים, הכשרות לאנשי מקצוע השונים, יצירת טופוגרפיה אשר מצמצמת אירועים עברייניים ועוד.


תוכניות למניעת פשיעה – פשיעה מאפיינת חברה אנושית. היקפיה ומרכיביה משתנים בין תקופות, אזורים גיאוגרפים, משטרים, מגזרים, דתות, לאומים ועוד. מניעת הפשיעה הינה אתגר גדול אשר בו מעורבים כמה גופים: המחוקק, המשטרה והחשוב ביותר הקהילה המקומית. תרומתה של הקהילה המקומית הינה משמעותית לאין שיעור וזאת מתוך העובדה כי ביכולתה להשפיע על העבריין ע"י תגובתה השלילית למעשיו העברייניים. מאחורי עובדה זו, עומדת ההנחה כי עבריין בדומה לכל אדם מן השורה, מושפע רבות מהחברה שמסביבו ובמיוחד מהקהילה ממנו הוא מגיע. נוסף לאקטיביות זו של הקהילה, ניתן לנקוט בכמה אמצעי מניעה נוספים. בין היתר ע"י פעולות הסברה והעלאת המודעות לכלל שכבות האוכלוסייה.


מניעת השימוש בסמים - כידוע השימוש בסמים אסור על פי חוק. הסיבה העיקרית לאיסור היא העובדה כי המשתמש חשוף לסיכון חיים מידי ומתמשך. בנוסף לסיכון לחיו, המשתמש פוגע באיכות חיו וזו של סביבתו, זאת בשל העובדה כי הוא בוחר "לא להרגיש". כאשר האדם משתמש בסמים על שלל סוגיהם, הוא בוחר בדרך חיים עוקפת מציאות, מכהה את חושיו ומנתק עצמו מההתמודדות היום - יומית – "לא מרגיש". מתוך כך ניתן להניח כי ברוב המקרים שבהם אדם בוחר להשתמש בסמים, הוא בוחר בזה בשל מצוקה רגשית, חוסר בתמיכה או קושי רב להתמודד עם המציאות. לכן, לא די בלומר למשתמש שיפסיק אלא יש להציע הסבר ואלטרנטיבה.


שימוש לרעה באלכוהול – זהו לא סוד כי "תרבות האלכוהול" מתרחבת בשנים האחרונות. אנו עדים לתופעה שבה נערים ולעיתים גם ילדים שותים ושותים הרבה, במסיבות, בבית וברחוב. אוכלוסייה זו פונה לשימוש באלכוהול מתוך בורות ברוב הפעמים בכל הקשור לסכנות המתלוות לשימוש. למשל, העובדה כי האלכוהול מהווה גורם מאיץ בכל הקשור לאלימות על שלל סוגיה.
האלימות המלווה לשתייה אינה מאפיינת רק את בני הנוער והילדים, אלא גם צעירים מעל גיל 18 אשר לכאורה בעלי אחריות רבה יותר על חייהם. אחריות זו בפעמים רבות מוטלת בספק בעיקר כאשר צעירים אלה שותים ונוהגים. כידוע או לא, שתיית אלכוהול ונהיגה מהווה סכנה מיידית לחיי הנהג, הנוסעים וחבריו לכביש.
תפקידי הוא להציע את ההסבר והרקע להתנהגויות הסיכוניות שהוצגו לעיל, להתאים תוכניות מניעה ליישובים במועצה, להציג אלטרנטיבות הנותנות מענה לצרכים המשתנים בקרבם של משתמשים בסמים, העלאת המודעות לבעיה בקרב הנהלת הקהילה המקומית וגיוסה לטובת עשייה מתמשכת בכל נושאי המניעה. בנוסף העלאת המודעות גם בקרבם של אנשי מקצוע, אנשי טיפול, הורים ונערים.
חשוב לזכור, יש פתרונות כמעט להכל, לא תמיד אנחנו יודעים לפתור בעצמנו ואפשר לנסות לקבל יעוץ. אשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה או התייעצות בתחומים אותם אני מייצג.
יצירת קשר- משרד – 04-8431516 פקס – 04-8431517 מייל – [email protected]

                                                                          תום אלבו
                                                                         רכז מצילה ומתאם המאבק בסמים והאלכוהול
                                                                                                    מ.א זבולון


יצירת קשר עצמאית (סודיות מובטחת):
• מחלקת הרווחה והשירותים החברתיים, מ.א זבולון – 04-8478115
• הקו החם של הרשות למלחמה בסמים – 1700-500-508
• אל סם, חיפה - 04-8666543, 04-8624567
• אל סם, סחנין - 04-6788852
• פורום העונה לשאלות השונות של בני הנוער:
http://www.yelem.org.il/

קישורים חשובים:
אתר משרד הבריאות לחיפוש מרכזים המטפלים בנפגעי אלכוהול
אתר משרד הבריאות לחיפוש מרכזים המטפלים בנפגעי סמים
אתר מקום – מאגד את כל מספרי הטלפון של מגישי שירות בעת מצוקה (סמים ועוד)