המלצות לציבור בנוגע להפעלת קמינים המוסקים בעץ

המלצות לציבור בנוגע להפעלת קמינים המוסקים בעץ
בשנים האחרונות יש עלייה בשימוש בקמינים המוסקים בעץ לצורך חימום הבית. הדבר נפוץ בעיקר במועצות אזוריות וביישובי המגזר הכפרי. גם אצלנו במועצה מתקיימת מגמה זו, ובהתאם לכך בכל חורף עולות תלונות תושבים בנוגע למפגעי ריח וזיהום כתוצאה מהפעלת קמינים בישובים. על כן, להלן מידע בנוגע להפעלת קמינים ומספר המלצות בנושא:

רעילות העשן של הקמין: כוללת 2 סוגי מזהמים (רעלנים וחלקיקים קטנים מאוד), ישנם כ16 סוגי חומרים הנפלטים מהקמין ומוכרים כמסרטנים וחלקיקים קטנים מאוד שאינם רעילים בהכרח אך מזיקים מכח גודלם הקטן. מחקרים שונים שנעשו בארץ ובעולם מצאו שהחלקיקים הקטנים שנפלטים יכולים לגרום לגירוי קנה הנשימה, לדלקות בקנה הנשימה ולהחמרת מצבם של חולי מחלות נשימתיות, בעיקר בקרב ילדים, הרגישים יותר להשפעות מזהמים על מערכת הנשימה.
 

משך החשיפה: במרבית הבתים בעלי הקמין הנזק העיקרי נגרם כתוצאה ממשך החשיפה הארוך בניגוד לסיגריה (מספר דקות) או מנגל (עשרות דקות) בקמין החשיפה למזהמי אוויר מסוכנים נמשכת מספר שעות (ולפעמים גם לאורך כל הלילה).
 

רדיוס החשיפה: הנזק העיקרי הוא לבעלי הבית ולשכנים הקרובים אך גם במרחק של מאות מטרים עדיין ניכר למצוא זיהום אוויר משמעותי (בהתאם לתנאי הסביבה – רוח וכו')
 

משמעות בריאותית: חשיפה למזהמי הקמין מקושרת בשלל מחקרים למספר מחלות הפוגעות בכולנו:

סרטן השד הפעלת קמין פעם בשבוע מעלה את הסיכון לסרטן השד בכ-11%, שלשוש פעמים בשבוע מעלה את הסיכון בכ-17%
הריון ולידה חשיפה לעשן הקמין נמצאה כגורם ללידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך
ירידה ב IQ נשימת מזהמים אלו בזמן הריון מקושרת לירידה של כ5 נקודות במבחני IQ
מחלת ריאות חשיפה של אפילו שעה אחת מתחילה תהליך דלקתי בריאות. לאורך זמן, ריבוי דלקות קטנות כאלו מקטין סיבלות ריאה ומעלה את שכיחות סרטן הריאות
כלי דם נשימת עשו קמין מגבירה את הסיכוי לאירוע שבץ, התקף לב או הפרעת קצב לב. כמו כן מעלה את הסיכוי למחלות לב לאורך זמן.
אסטמה חשיפה לעשן קמין מגביר משמעותית את הסיכוי לחלות באסטמה אצל ילדים ומגביר את הסיכוי להתקף אסטמה אצל אלו שכבר חולים במחלה.
דמנציה עליה בסיכוי לחלות בדמנציה על כל עליה קטנה בזיהום הקמינים.
אלרגיות חשיפה ממושכת לעשן הקמינים מגביר תגובות אלרגיות.
פגיעה בDNA עשן עצים יוצר שכיחות גבוהה יותר של נזק DNA ממזיקים אחרים
מערכת החיסון ירידה ניכרת ביכולת הריאות ליצור תגובה חיסונית נאותה, כמו כן עליה במקרים של מחלות אוטואימוניות לנושמי עשן קמין עצים
עליה בדלקות חשיפה לעשן קמין מעלה את הסבירות של הגוף ליצור דלקות גם במקרים של חשיפה קצרה מאוד.
קרישת דם עליה בנטייה לקרישת דם עקב חשיפה לעשן קמין
קטרקט כמו עשן סיגריות, עשן הקמין מעלה את השכיחות הקטרקט ומחלות עיניים נוספות
סרטן עשן קמין נמצא כמסרטן פי 30 מעשן סיגריות. העשן מגביר משמעותי את הסבירות לחלות בסרטן ריאות, פה, וושת, דם, שד ועוד

 

עלויות אמצעי חימום:

אמצעי חימום עלות התקנה עלות שימוש
 מזגן  1000-5000 ₪ (לכולם כבר יש) 21 אגורות ל1000 קילו קלוריות
רדיאטור קיר איכותי 1500-2000 ₪ ליחידה 28 אגורות ל1000 קילו קלוריות
קמין גז 2000-3000 ₪ ליחידה 113 אגורות ל1000 קילו קלוריות
קמין עצים 10,000 ₪ ליחידה 375 אגורות ל1000 קילו קלוריות


עמדת וועדת איכות הסביבה היא כי יש להעדיף אמצעי חימום חלופיים: מזגן (בעל יעילות אנרגטית גבוהה) הוא הידידותי ביותר לסביבה, מאחר והשימוש בו מונע פליטת מזהמים מקומית בישוב, ואילו זיהום האוויר הנוצר מייצור החשמל מטופל במקורו בתחנת הכוח. במידה ובכל זאת תרצו תנור הסקה אנו מפצירים בכם להעדיף קמין המופעל באמצעות גז שעדיף מבחינה סביבתית על פני מקורות אנרגטיים אחרים כגון עץ או סולר.

במידה שאתם בכל זאת רוצים להתקין תנור עץ (קמין) להלן מספר המלצות:


היתר בניה:  התקנת מתקן הסקה דורשת היתר בניה מהוועדה המקומית לתכנון הבנייה זבולון, כפי שנקבע בחוק התכנון והבנייה.
תקינה:  מתקן ההסקה מחויב לעמוד בתקנים הישראלים הרלוונטיים לפי מכון התקנים (מפורט בנוהל הגשת בקשה להיתר לתנור הסקה ביתי)
שימוש בתנור תקני בלבד.רוב תנורי יציקת המתכת תוצרת חוץ הם בעלי תו תקן. הסבת קמין להסקה בעץ תבוצע ע"י בעל מקצוע מוסמך ותקבל תו תקן רשמי.
מיקום התנור והארובה: בכדי למנוע מפגעי עשן וריח לשכנים, יש למקם את התנור כך שהארובה תהיה מרוחקת ככל האפשר מבתים סמוכים. על פי התקן הישראלי :
גובה הארובה יהיה גבוה ב- 1 מ' לפחות מגובה מבנים סמוכים הנמצאים ברדיוס של 10 מ'.
בכל מקרה על הארובה לבלוט 100 ס"מ לפחות משולי הגג ו-60 ס"מ מעל לנקודה הגבוהה ביותר באותו הגג. רצוי כי התקנת הארובה תבוצע על ידי מתקין מאושר בלבד.
שרפו עץ טבעי בלבד: אין לשרוף עצים צבועים ומוצרי עץ מעובדים כגון MDF, סיבית, עצים מטופלים נגד חרקים וכדומה. מוצרים אלה מכילים דבקים, צבעים ותוספים ששרפתם עלולה לפלוט לאוויר מזהמים מזיקים מאוד (חלקם מסרטנים). מסיבה זו מומלץ לא לשרוף ניירות מודפסים וכמובן שאין לשרוף מוצרי פלסטיק וחומרים אחרים.
יש להשתמש בעץ יבש בלבד: עצים רטובים ועצים המכילים שרף גורמים לעשן רב ולמפגע ריח בסביבות הבית. בנוסף, יעילותם האנרגטית של עצים רטובים פחותה.
מקור העץ: העלייה בשימוש בעץ להסקה גורמת בצידה לעלייה בכריתה בלתי חוקית ובפגיעה חמורה ביערות ובשמורות הטבע. חשוב לדעת כי הובלת עץ מחויבת ברישיון מקק"ל. מומלץ לדרוש מספק העץ להציג בפניכם את רישיון ההובלה שלו, ולא להתפתות לעסקות זולות ממקור בלתי אמין.
תחליף איכותי: מומלץ להשתמש בבריק עץ (בריקט) שהוא בעל יעילות אנרגטית ביחס לעץ רגיל, ובעל ריח יותר חלש.
בטיחות: תנורי עץ מגיעים לטמפרטורות גבוהות במיוחד, ולכן יש להקפיד על בטיחות השימוש בהם. קנייה של תנור בעל תו תקן והתקנתו ע"י בעל מקצוע מיומן, והרחקת חפצים דליקים מהתנור והארובה. בבתים בהם יש ילדים מומלץ להתקין מחסום בטיחותי שימנע התקרבותם לתנור. כמו כן מומלץ, בכל בית, להחזיק באמצעי כיבוי אש כגון מטף.
• התחשבות בשכנים: גם אם העשן והריח לא מפריעים לכם, במקרים רבים הם מהווים מטרד לשכנים הקרובים. מומלץ לברר מידי פעם עם השכנים האם העשן אינו מפריע להם ובמידת הצורך לבחון את הדרכים להפחתת המפגע, לדוגמא הבנה הדדית בנוגע לזמני השימוש בקמין, איכות העץ המוסק וכו'.

בברכת חורף גשום ונקי,

ערן לרנר
יחידת איכות הסביבה
מועצה אזורית זבולון