הפנינג משותף. ראס עלי, חוואלד, נופית - 3.2.18

"בחג הזה, ט"ו בשבט , בו בד"כ נוטעים עצים, נטענו אנחנו, תושבי חוואלד, ראס עלי ונופית, שתילים  של חברות, כבוד, שיתוף פעולה ואהבת אדם"
במילים אלה, נפתח ההפנינג המשותף של שלושת הישובים.

משך שעות ארוכות, בילו תושבי שלושת הישובים על שפת נחל ציפורי, בתחנות יצירה, הכנת עציצים, הכנת פיתות בטאבון ומופעים מוסיקלים שכללו הרכב מתופפים מחוואלד, מופעי קרקס ופעילויות לילדים.
המחזה המרגש, ניכר גם בפני מאות האנשים שלאחר הליכה משותפת בשביל המוביל מנופית לציפורי, כבר הכירו והטבעיות המעורבת בהתרגשות, הייתה ניכרת בכל.
למטה בנחל, המתין אוהל גדול וספסלים עמוסי כריות לבנות, עליהם ישבו האנשים לנוח. מחצלות סביב טאבונים ושולחנות עמוסים כל טוב מפירות העונה, חטיפים ושתיה , פיתות עם זעתר, לבנה ושוקולד חולקו לכולם והילדים פנו מיד לדוכני היצירה, הנטיעה ומעגלי התיפוף שחיכו להם, מאפשרים להורים להסדיר נשימה.

עלי נימר סמרי, שריף קוזלי ודלית כסלו-ספקטור, ראשי שלושת הישובים, כבר מכרים ותיקים בשלב זה, הכירו זה לזה את משפחותיהם ואנשי הישוב שממנו הם באים,  צוותי הנוער משלושת הישובים עבדו במשותף להפעלת הילדים ,והשמש החמה שהגיעה כמו בהזמנה ליום הזה, הובילה בסופו של דבר את כל הילדים, למים ולטבילה ספונטנית.
את המתואר כאן, שנשמע לקוח  מאיזה חלום לדו קיום, איש לא העלה בדמיונו ביום שבת 03/02/2018 על שפת נחל ציפורי.
האירוע, שמשך אליו מאות רבות של אנשים משלושת הישובים, לא נולד ביום אחד. נופית, חוואלד וראס עלי מצויים בסמיכות של כמה מאות מטרים זה מזה ללא כביש מחבר.מכאן נולדה המחשבה "להתחבר" וועד מקומי נופית הרים את הכפפה כשהחליט להזמין את תושבי הכפרים הסמוכים לחגיגות המסורתיות של הישוב בנחל ציפורי לכבוד ט"ו בשבט.
ועד מקומי נופית ועימו רכזת הקהילה , יעל אברמוביץ, יצרו קשר עם רכזי הקהילה בחוואלד ובראס עלי, יאסר חסן ואיימן קוזלי ותוך זמן קצר כבר לא דובר על הזמנה, אלא על יצירת מסורת חדשה ומשותפת שבה לוקחים שלושת הישובים חלק פעיל.
צוותי פעולה הוקמו בשלושת הישובים, רכזי הקהילה נפגשו מדי שבוע ושוחחו מדי יום ויחד החליטו על מסלול הליכה משותף שיצא מנופית ויגיע עד לנחל ציפורי, בסמוך לחוואלד ומול ראס עלי ובכך להביא את תושבי שלושת הישובים לראות זה את ביתו של זה. נציגי שלושת הישובים בחרו יחד את הפעילויות המשותפות מתוך חשיבה להתאים את הפעילות , אלא שבמהרה גילו כי לא נדרשת התאמה, הצרכים והרצונות של כולם, דומים להפליא וללא כל קושי הסכימו כולם על אופי האירוע.
טיולי הכנה יצאו ובהם נציגי הישובים, התוכנית נערכה עד לפרטיה האחרונים, בני הנוער בכל הישובים נערכו ואז הוזמנו ברוב כבוד, כשבועיים קודם לאירוע הצפוי, ראשי הישובים למפגש משותף בנופית.
מהמפגש הזה, יצאה הכרזה המשותפת, בעברית ובערבית המזמינה את שלושת  תושבי הישובים לפעילות המשותפת. מפגש ראשי הישובים, שנקבע לשעה, נמשך שעות ארוכות, הרבה  מעבר לצפוי כשהסתבר כי שלושת הישובים מתמודדים עם אותם נושאים, חינוך, תרבות ועתיד פני הישוב. במפגש זה, סכמו הצדדים לקיים מפגשים קבועים ולדון בצרכים המשותפים, התחייבו לשתף פעולה ולקיים שיח קבוע ומתמשך.
ביום האירוע, ניכרה התרגשות גדולה. 4 אוטובוסים מלאים התייצבו בנופית, שם חיכתה להם קבלת פנים של עוגות וקפה ויחד עם תושבי נופית, יצאו למסלול הליכה בן שעה עד לתחנת הנזירים בנחל ציפורי.
יום השמש, שלא היה ניתן לקוות ליפה ממנו, ליווה את ההולכים , כשבנחל מחכים להם עשרות המתנדבים שנפגשו כבר בשעה 7:00 והמתינו לבאים.
אלפים מתושבי הישובים נהרו בשביל , חלק הגיעו ישירות לנחל והתאספו בנוחיות זה לצד זה.
משך שעות ארוכות, בילו כל התושבים, מפעילויות, אוכל ומנוחה בשמש, כשמעליהם משקיפים שלושת הישובים מהם באו.
היו נטיעות, היו ילדים שאכלו ושיחקו ונכנסו למים והורים שרדפו אחרי ילדים ששקעו בבוץ או ברחו בדשא, התחבאו מאחורי אנשים שעד עכשו כלל לא הכירו והפכו בשבת אחת קסומה, למוכרים.
האירוע נערך בתמיכת המועצה וראשי שלושת הישובים , הבטיחו כי זו לא תהיה הפעם האחרונה.
בתום האירוע, הודו שלושת ראשי הייישובים לעשרות המתנדבים משלושת הישובים, לקהילת נופית הפתוחה לשיח ולעשיה חיובית ולקהילות ראס עלי וחוואלד ששיתפו פעולה ואפשרו ליום הזה לקרות ובנוסף כי הם סמוכים ובטוחים שהיחסים בין שלושת היישובים רק יתהדקו מעתה ואלך.

כתבו: נמר סומרי, יו"ר ראס עלי, שריף קוזלי, יו"ר חוואלד, דלית כסלו ספקטור,יו"ר נופית.ערך: יערי משה.